07/06/2023
Kokteli, uživanje na plaži, after beach partyji i dobro društvo – nije li to jedina poenta leta?! Leti volimo biti opušteni i bezbrižni, pa se koji put dogodi da zaboravimo na rigoroznu rutinu nege kože koju vodimo kod kuće, a to uključuje i zaboravljanje na zaštitni faktor. Miks okolnosti, preteranog izlaganja suncu i manjka zaštite vodi do pojave sitnih mrljica za koje vam se čini da naprosto ne odlaze s lica.
I u pravu ste – hiperpigmentacija je otporna i vrlo dosadna za tretiranje, no ako joj se ne posvetite planski, mrljica ćete se verovatno rešiti tek za šest meseci do godinu dana!
Pojam hiperpigmentacije se odnosi na potamnjivanje područja kože te na pegice koje su nastale od sunca, melazme ili posle akni. Pege se mogu pojaviti bilo gde na telu i mogu varirati u veličini, no najuočljivije su one na licu. Do hiperpigmentacije dolazi kada se melanin, pigment koji našoj koži daje boju, krene prekomerno proizvoditi. Nadalje, oko 1/3 žena su pod većim rizikom od hiperpigmentacije te, iako je bezopasna, može dati utisak neuglednosti te dodati godine vašem izgledu. Sunčevo zračenje (UVA i UVB zraci) i vidljiva svetlost uzrokuju nakupljanje melanina u određenim područjima kože, te kako bi to zaobišli – potrebno je disciplinovano provoditi prilagođenu rutinu nege.
KAO ŠTO SMO VEĆ POMENULI, POSTOJI RAZLIKA IZMEĐU PEGA NASTALIH OD SUNCA, MELAZME I POST-UPALNE HIPERPIGMENTACIJE:
- Pege od sunca su male tamnije mrljice poput tačkica na koži, često se pojavljuju na licu, dekolteu i rukama.
- Pege od melazme su veće pege koje su najčešće na licu te su česte među ženama; smatra se da se javlja kada ženski hormoni estrogen i progesteron stimulišu prekomernu proizvodnju melanina kada je koža izložena suncu te se javlja u 10-15% trudnica i 10-25% žena koje uzimaju oralne kontraceptive.
- Post-upalne hiperpigmentacije nastaju kada ozleda kože ili trauma zaceli i posle sebe ostavi ravno područje promenjene boje te je česta pojava kod pacijenata koji su bolovali od akni, atopijskog dermatitisa ili psorijaze, ali može biti i izazvana kozmetičkim postupcima poput dermoabrazije, laserskog tretmana i hemijskih pilinga.
IAKO JE SITUACIJA KOMPLIKOVANA, HIPERPIGMENTACIJE SE MOGUĆE REŠITI NA SLEDEĆE NAČINE:
- Smanjiti izloženost suncu te nanositi kremu za sunce sa SPF-om od 30 i više.
- Zaobilazite diranje i uklanjanje akni, krasti i drugih nepravilnosti na koži – time riskirate pojavu ožiljka ili mrljice.
- Koristite proizvode s vitaminom C; on rešava more kožnih problema, od tekstura do finih linija te kao sastojak, može posvetliti tamnija područja te smanjiti promenu boje i podstiče prirodnu regeneraciju kože. Takođe, dobro ga je paralelno uzimati i oralno za antioksidativno delovanje i iznutra.
- Koristite retinol; ova vrsta vitamina A ubrzava izmenu ćelija kože te ulazi duboko u kožu gde utiče na proizvodnju pigmenta u koži i tretira tamna područja i pegice koje još ni nisu došle na površinu. Naravno, uz pregršt drugih pozitivnih efekata koje poseduje!
- Koristite i azelaičnu kiselinu te kojičnu kiselinu; ovi sastojci posvetljuju izgled kože.
- Isprobajte novi L`Adria Brightening perfecting serum. On pomaže posvetljavanje i ublažavanje hiperpigmentacijske mrlje, ujednačuje ten i vraća koži njen prirodni sjaj. Posebno je pogodan za zrelu kožu s pigmentacijskim mrljama izazvanima fotostarenjem, ali i za mladalačku kožu sklonu mrljicama posle bubuljica koje sporo blede (PIH).
- Isprobajte specijalizovane kozmetičke tretmane; laserska terapija, intenzivno pulsirajuće svetlo, hemijski piling ili mikrodermoabrazija.
- Prirodne opcije: Aloe vera, sladić i zeleni čaj neki su od sastojaka koje možete koristiti kod kuće za smanjivanje izgleda hiperpigmentacije kože, no proces oporavka kože će biti znatno sporiji.